top of page

Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

znak STSK.png

Aktualności

Agata Mosiej nową prezeską Sokołowskiego Towarzystwa
Społeczno – Kulturalnego

W dniu 23 kwietnia 2024 roku w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury DOM, wśród sokołowskich pejzaży, przy dźwiękach piosenek ludowych wyśpiewanych przez piękne „Sokołowianki” odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jej uczestnicy podsumowali mijającą kadencję mówiąc o takich zrealizowanych przedsięwzięciach jak wydanie kolejnych czterech numerów biuletynu „U nas na Podlasiu”, książki autorstwa znanego historyka literatury, pisarza i regionalisty Artura Ziontka „Król Stanisław August Poniatowski i XVIII wieczni podróżnicy w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie”, konferencja naukowa „Język Zwierciadłem Kultury” zorganizowana w Sokołowie Podlaskim wspólnie z Zarządem Głównym Towarzystwa Kultury Języka czy udział sokołowskiej młodzieży szkolnej w Wakacyjnych Warsztatach Gwaroznawczych.

Sporo miejsca poświęcono planom STSK na najbliższe lata zwracając szczególną uwagę na udział Towarzystwa w obchodach 600-lecia Sokołowa Podlaskiego i innych uroczystościach miejskich, organizację kolejnych międzynarodowych obozów gwaroznawczych, kontynuowanie współpracy w Polską Macierzą Szkolną w Wilnie czy rozwijanie działalności wydawniczej. Sporo uwagi poświęcono również kwestii wymiany pokoleniowej, jaka w Towarzystwie powinna już nastąpić i konieczności organizacji takich programów, które włączą do działań młode pokolenie. 

Ostatnim momentem minionej kadencji były słowa, jakimi Krystyna Matysiak podziękowała członkom Zarządu oraz Przewodniczącemu Komiji Rewizyjnej P. Kazimierzowi Wilczyńskiemu za wszystkie wspólnie podejmowane działania, za wiele lat pracy i wszystkie dobre, przeżyte razem chwile.

Wobec zakończenia kadencji Zarządu oraz ustąpienia z funkcji Krystyny Matysiak oraz Kazimierza Wilczyńskiego godność Prezeski objęła Agata Mosiej a Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wojciech Wicherski.

Wspomnienia_Kira_Galczynska_sz560px.jpg

W poszukiwaniu śladów Wojciechy Dutkiewicz

– przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna w Sokołowie Podlaskim.

Czy pamiętacie jeszcze opowieści swoich rodziców lub dziadków o Poznaniakach przybyłych do Sokołowa w czasie okupacji? Deportowani ze swoich domów, zmuszeni do pozostawienia dorobku życia trafili w obce strony, między nieznanych sobie ludzi. Niektórzy trafili na Podlasie, do Sokołowa Podlaskiego.Wśród nich Pan Władysław Prus z Murowanej Gośliny, który tak opisuje ten dzień: „Tak się podróż pociągiem zakończyła. Parowóz i jeden wagon z niemiecką obsługą i polskimi kolejarzami pojechał w stronę powrotną do Siedlec, a nas zostawili na łaskę losu. Cały transport zaczoł się rozładowywać jak kto mógł. Rodziny z małymi dziećmi i staruszkami schronili się tymczasem w budynku stacji kolejowej. Stacja kolejowa w Sokołowie Podl. jest usytuowana na przedmieściu, tak że do centrum jest dobre 2 km. Więc starsi panowie z naszego transportu, za zgodą obecnych wysiedlowych, zostali wydelegowani do miasta, aby powiadomić p. Burmistrza o naszej całej tragedji i prosić o pomoc. Pan Burmistrz p. Staniszewski zacna figura miasta Sokołowa Podl. bardzo serdecznie i z wielkim współczuciem, oraz zrozumieniem sytuacji, bo przecież było zimno a tylu ludzi pod gołym niebem. Więc natychmiast wydał rozkaz swoim podwładnym aby się rozeszli po mieście i organizowali mieszkańców którzy maja konie i wozy, aby zabierali ludzi ze stacji i rozwozili po domach, tak by nikt na noc nie został na dworze. Zrobił się wielki ruch w całym mieście, ludzie ze łzami w oczach, gdzie kto mógł i miał jakis wolny kąt to przyjmował biednych wysiedleńców i częstował ciepłą strawą.” – pisownia oryginalna. Wśród uchodźców była P. Wojciecha Dutkiewicz – nauczycielka, sanitariuszka w Powstaniu Wielkopolskim, członkini Związku Walki Zbrojnej a następnie Armii Krajowej, uczestniczka tajnego nauczania, incjatorka a obecnie patronka Muzeum Regionalnego w Rogoźnie. W poszukiwaniu Jej śladów przybyli do Sokołowa Podlaskiego przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna, rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia „Baranek”. Zwiedzili miasto i okolice (w tym Drohiczyn), spotkali się z serdecznym przyjęciem Burmistrza Krzysztofa Dąbrowskiego, wysłuchali o dziejach Sokołowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej i odpoczęli przy ognisku zorganizowanym przez Dyrekcję Centrum Kształcenia Rolniczego. A wszystko to w dniach 7-8 sierpnia 2023. Na szerszą relację z Ich wizyty zapraszamy na strony najnowszego numeru biuletynu „U nas na Podlasiu”.

Nareszcie.

Po dwóch latach covidowej i pogodowej przerwy wracamy na Szewski Rynek.

W dniu 10 czerwca w godzinach 10 – 13 na rozstawionych tu straganach pojawią się przeróżne towary, by – po krótkich targach – zmienić właściciela i trafić do kieszeni zadowolonego nabywcy.

Zapraszamy wystawców: twórców i wytwórców, mistrzynie kuchni regionalnej, ludowe i domowe artystki, zbieraczy i kolekcjonerów do zaprezentowania się na Jarmarku.

Czekamy na zgłoszenia…

 

 

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: krystynamatysiak@wp.pl lub tel. 512 216 632

Czym się zajmujemy

Umacnianie społeczności

Promujemy znaczące dla miasta: przedsięwzięcia, uroczystości i akcje kulturalne organizowane wspólnie

z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną.

 

STSK wypełniając swój statutowy obowiązek stara się organizować działania na rzecz różnych środowisk, aby ocalić od zapomnienia nasze dawne dobre tradycje, historię i kulturę, a jednocześnie ożywić środowiska, w tym także środowisko gminne w regionie Sokołowa. Towarzystwo współpracuje od lat 
z Mazowieckim Towarzystwem Kultury w Warszawie oraz stowarzyszeniami z sąsiednich województw.

Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy pragną w atmosferze życzliwej współpracy 
ocalić od zapomnienia dawne dzieje regionu i współtworzyć dobre tradycje współczesności.

floral-gaa1aef3ca_640.png
floral-gaa1aef3ca_640.png
bottom of page