top of page
parasolki.jpg

Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

znak STSK.png

"Tutaj mieszkasz, tu są Twoje korzenie

pomóż ocalić od zapomnienia to,

co jest jądrem tej ziemi.

To dla tych co teraz i dla tych, co po nas."

Te słowa Władysława Piecyka stanowią motto działalności Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno
- Kulturalnego. Adresowane do mnie, do Ciebie - Czytelniku, do starszego i młodego pokolenia, są stale aktualne.

Ocalmy od zapomnienia stare tradycje, opowieści, zwyczaje, pieśni. Ocalmy historię zapisaną
w pamiętnikach i przekazywaną ustnie we wspomnieniach.

Zwracamy się z prośbą o nadsyłanie nam wszelkich materiałów dotyczących przeszłości miasta i ludzi. Interesują nas wspomnienia z przedwojennego miasta, z okresu okupacji, powojennych lat odbudowy
i PRL-u. Zapiski, nagrania, dokumenty i zdjęcia.

Czekamy na wszystkich, których interesuje nasza wspólna historia.

Nasz adres mailowy: sts-k@wp.pl 

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO DZIAŁANIA

Agata Mosiej nową prezeską Sokołowskiego Towarzystwa
Społeczno – Kulturalnego

W dniu 23 kwietnia 2024 roku w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury DOM, wśród sokołowskich pejzaży, przy dźwiękach piosenek ludowych wyśpiewanych przez piękne „Sokołowianki” odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jej uczestnicy podsumowali mijającą kadencję mówiąc o takich zrealizowanych przedsięwzięciach jak wydanie kolejnych czterech numerów biuletynu „U nas na Podlasiu”, książki autorstwa znanego historyka literatury, pisarza i regionalisty Artura Ziontka „Król Stanisław August Poniatowski i XVIII wieczni podróżnicy w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie”, konferencja naukowa „Język Zwierciadłem Kultury” zorganizowana w Sokołowie Podlaskim wspólnie z Zarządem Głównym Towarzystwa Kultury Języka czy udział sokołowskiej młodzieży szkolnej w Wakacyjnych Warsztatach Gwaroznawczych.

Sporo miejsca poświęcono planom STSK na najbliższe lata zwracając szczególną uwagę na udział Towarzystwa w obchodach 600-lecia Sokołowa Podlaskiego i innych uroczystościach miejskich, organizację kolejnych międzynarodowych obozów gwaroznawczych, kontynuowanie współpracy w Polską Macierzą Szkolną w Wilnie czy rozwijanie działalności wydawniczej. Sporo uwagi poświęcono również kwestii wymiany pokoleniowej, jaka w Towarzystwie powinna już nastąpić i konieczności organizacji takich programów, które włączą do działań młode pokolenie. 

Ostatnim momentem minionej kadencji były słowa, jakimi Krystyna Matysiak podziękowała członkom Zarządu oraz Przewodniczącemu Komiji Rewizyjnej P. Kazimierzowi Wilczyńskiemu za wszystkie wspólnie podejmowane działania, za wiele lat pracy i wszystkie dobre, przeżyte razem chwile.

Wobec zakończenia kadencji Zarządu oraz ustąpienia z funkcji Krystyny Matysiak oraz Kazimierza Wilczyńskiego godność Prezeski objęła Agata Mosiej a Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wojciech Wicherski.

bottom of page