Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
Nasza historia
Historia Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego zaczęła się w dniu
15 września 1965 roku. W Sokołowie Podlaskim, w nowowybudowanym gmachu, zaczął wspaniałą działalność Powiatowy Dom Kultury, gromadząc wokół siebie aktywnych społeczników. Byli wśród nich nauczyciele, lekarze, rzemieślnicy i urzędnicy – ludzie różnych profesji, różnych zainteresowań i pasji. Połączyła ich chęć włączenia się w działania Ośrodka Kultury wobec zbliżających się obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego oraz dalszej pracy na rzecz miasta i regionu. Powołane wówczas do życia stowarzyszenie nazwano „Społeczno-Kulturalnym Towarzystwem Ziemi Sokołowskiej”
z siedzibą w Powiatowym Domu Kultury oraz Zarządem w składzie:
Eugeniusz Łukasiuk – prezes
Michał Woźniak – wiceprezes
Wacław Kruszewski – sekretarz
Marian Steć – skarbnik
oraz członkowie: Henryk Wasilczuk, Henryk Ruciński i Paweł Kamiński.
Zapisane w statucie cele oscylowały wokół poszukiwania i dokumentowania bliższej
i dalszej historii miasta i rejonu sokołowskiego, organizowania imprez o charakterze kulturalnym i turystycznym oraz działalności wydawniczej.
Przez niemal 60 lat kolejne zarządy i kolejne pokolenia członków Towarzystwa starają się rzetelnie te cele realizować poprzez inicjowanie działań na rzecz miasta (np. odtworzenie pierwotnego wyglądu pomnika Ks. Brzóski i Fr. Wilczyńskiego), gromadzenie materiałów i organizację wystaw (wystawa prezentująca dorobek sokołowskiego rzemiosła, wystawa starych rodzinnych fotografii) czy działalność wydawniczą.
Ważnym elementem naszej pracy są spotkania z młodzieżą. Latem, dzięki wsparciu Senatu RP organizujemy obozy naukowe – obecnie Międzynarodowe Obozy Naukowe pn. „Letnia Szkoła Języka Polskiego” na które zapraszamy młodzież z polskich szkół
z Litwy. Młodzież z sokołowskich szkół średnich uczestniczy w projekcie Towarzystwa Kultury Języka pn. „Dialog Pokoleń” a w trakcie roku szkolnego uczestniczy
w spotkaniach z wybitnymi Ludźmi Sokołowa.